Centrálne banky po celom svete potichu pracujú s koncepciou blockchainu

Toto je typ správy, ktorý sa nevidí tak často a to, že tradičný bankový sektor príjma myšlienku blockchainu a kryptomien, aj keď potichu tieto údaje ukazujú, že tento fenomén im nie je ľahostajný. Rastúci počet centrálnych bánk na celom svete má zákonnú právomoc vydávať digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa podiel centrálnych bánk, ktoré v súčasnosti vyvíjajú CBDC alebo prevádzkujú pilotný projekt, takmer zdvojnásobil zo 14 % na 26 %, podľa novej správy Bank for International Settlements (BIS). 

  • Správa zistila, že približne 62 % centrálnych bánk vykonáva súvisiace experimenty alebo dôkazy koncepcie.
  • Prieskum, v rámci ktorého BIS zozbierala odpovede do konca decembra 2021, ukazuje, že práca na maloobchodných CBDC je v rozvinutejšom štádiu ako práca na veľkoobchodných CBDC.
  • Takmer 20 % centrálnych bánk postupuje alebo testuje maloobchodný CBDC. 
  • „Viac ako dve tretiny centrálnych bánk sa celosvetovo domnievajú, že pravdepodobne vydajú alebo by mohli vydať maloobchodný CBDC v krátkodobom alebo strednodobom horizonte,“ uvádza sa v správe.
  • "Viac ako polovica ich teraz vyvíja alebo vykonáva konkrétne experimenty. Najmä práca na maloobchodných CBDC sa posunula do pokročilejších fáz."
  • Banka tvrdí, že pandémia COVID-19, ako aj vznik stablecoinov a kryptomien urýchlili prácu centrálnych bánk na CBDC, najmä vo vyspelých ekonomikách, kde skúmané inštitúcie deklarovali, že finančná stabilita narástla na dôležitosti ako ich motivácia pre zapojenie sa do projektov CBDC.
  • V priemere 79 % centrálnych bánk vyspelej ekonomiky uviedlo, že objavenie sa stablecoinov a kryptoaktív urýchlilo ich prácu na CBDC, v porovnaní so 48 % centrálnych bánk z rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových ekonomík.
  • „Centrálne banky považujú CBDC za schopné zmierniť kľúčové problémy, akými sú obmedzené prevádzkové hodiny súčasných platobných systémov a dĺžka súčasných transakčných reťazcov,“ píše sa v správe.

Podľa mňa je to zaujímavá informácia, ktorá sa až tak často nespomína, samozrejme banky to chcú realizovať pravdepodobne centralizovanou formou, čo ide proti myšlienke kryptomien, ale za úspech považujem, že tento fenomén rešpektujú a svojim spôsobom na ňom začínajú pracovať.


Neviděl jsem zatím jediný white paper a netuším k čemu by jim měl být nějaký blockchain když to bude přísně centralizované, neveřejné, cenzurovatelne, zabavitelne, dost pravděpodobně close source a v lepším pripade s minimem nodu někde na AWS nebo Azure:) Jsem moc zvědavý jak potom bude fungovat komerční bankovnictví a jestli budou centrální banky stále tak nezávislé když by měly mít pod palcem veškerou tvorbu peněz. Pokud má tento shitcoin znamenat konec hotovosti tak to bude konec finanční svobody a můžeme se těšit na dozor při každé jednotlivé platbě jako mají v Číně.

Kritika je vždy ale nikto si to nechce nechat ujsť aj tak haha

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se

Přihlášení do Buliosu


Nebo použij email a heslo
Už jsi členem? Přihlásit se

Vytvoření Bulios profilu

Pokračovat přes

Nebo použij email a heslo
Lze použít malé písmena, číslice a podtržítko

Proč Bulios?

Jedna z nejrychleji rostoucích komunit investorů v Evropě

Komplexní data a informace k tisícům akcií z celého světa

Aktuální informace z trhů i jednotlivých firem

Vzdělání a výměna zkušeností mezi investory

Férové ceny, portfolio tracker, stock screener a další nástroje

Timeline Tracker Overview