Prichádza novšia a lepšia alternatíva ku Amazon Web Services, či Google Cloud?

Cloudová technológia predstavuje obrovský trh, kde dominujú určité, globálne známe spoločnosti. Je to veľký biznis a veľmi veľa spoločností prevádzkuje svoje podnikové činnosti práve na cloude, avšak tieto systémy sú už pomerne zastaralé. Spoločnosti s operačnými systémami neprichádzajú tak často. Čo keby ste mohli byť anjelským investorom pre Microsoft alebo Apple?

Pohľad na zaujímavý projekt NanoVMs.

Cloud nemusím asi nijak špeciálne predstavovať, nakoľko sa jedná o rozbehnutý a veľký biznis. AWS zaznamenali v minulom štvrťroku takmer 20 miliárd dolárov práve z tohto segmentu a finančne podporuje ostatné podniky Amazonu. Je to preto, že mnoho svetových podnikov teraz prevádzkuje svoj softvér na cloude, vrátane väčšiny technologických spoločností. Avšak operačný systém, na ktorom beží ich softvér je starý niekoľko desiatok rokov a je založený na Linuxe, ktorý má ešte podstatne viac rokov.

Krátka definícia spoločnosti

NanoVMs je technologická spoločnosť so sídlom v Silicon Valley, ktorá vytvára nový operačný systém na strane servera navrhnutý pre dnešnú generáciu cloudovej infraštruktúry. Operačný systém bol vytvorený pre cloud computing ako AWS a GCP s využitím unikernelového prístupu, ktorý zaberá minimálne zdroje a priestor a zároveň zlepšuje rýchlosť aplikácií a počítačovú bezpečnosť. NanoVMs ponúka softvérové ​​riešenia, predplatné služby a technickú podporu od odborníkov z odvetvia.

https://www.youtube.com/watch?v=Ye22ZXvQRTc&t=5s&ab_channel=nanovms

V tomto videu môžeme vidieť vysvetlenie systému, na ktorom "bežia" aktuálne cloud systémy a poukázanie na zmenu v súvislosti s NanoVMS. Podľa spoločnosti NanoVMs dokážu poskytovať to isté a kvalitnejšie vďaka ich prelomovému systému unikernelu. NanoVMs tvrdí, že dokáže spustiť rovnaké pracovné zaťaženie až o 200 % rýchlejšie v cloude Google a až o 300 % rýchlejšie vo webových službách Amazon a to všetko so silným zabezpečením, ako napríklad bez používateľov, hesiel alebo vzdialených prihlásení.

https://www.youtube.com/watch?v=VHWDGhuxHPM&ab_channel=nanovms

Dôveru v tento projekt prejavili aj viaceré zaujímavé organizácie, ktoré venovali granty tomuto projektu, napríklad:

  • Národná vedecká nadácia
  • Americké letectvo
  • Ministerstvo energetiky

Taktiež si táto spoločnosť vytvára ochranu a boli im udelené 4 patenty a ďalšie 3 sú podľa ich web stránky v štádiu udeľovania.

Ako môžeme vidieť z ich web stránky, do tohto projektu investovali aj rôzne zaujímavé fondy rizikového kapitálu.

Aké vznikajú tomuto projektu trhové príležitosti?

Čo sa týka trhu kybernetickej bezpečnosti, ktorý je v súčasnosti ocenený na približne  140-180 miliárd dolárov, vzniká naozaj zaujímavý priestor na uplatnenie. Taktiež je tu priestor DevOps, ktoré taktiež považujú za kľúčové publikum a tomuto prostrediu sa taktiež predikuje zaujímavá veľkosť do roku 2026 - okolo 15 miliárd dolárov.

Konkurenčná výhoda?

Veľa softvéru bežiaceho na Linuxe v cloude je open source. Open source je stratégia, ktorú používajú predajcovia technológií na distribúciu svojho softvéru. NanoVMs dokážu mnohé z nich spustiť rýchlejšie a bezpečnejšie ako verzie bežiace na linuxe.

Zdroj: NanoVMs

Čo je Unikernel?

Unikernel je jednoducho aplikácia, ktorá bola zredukovaná na malý, bezpečný a ľahký virtuálny stroj. Výsledný obraz virtuálneho počítača neobsahuje operačný systém ako Linux alebo Windows. Neexistujú žiadni používatelia a keďže ide o jednu aplikáciu, bráni to iným aplikáciám spúšťať sa podľa návrhu. Unikernely sú pre svoju rýchlosť a bezpečnosť všeobecne považované za ďalšiu generáciu cloudovej infraštruktúry.

Pre tých, ktorých to zaujalo je ešte dôležité chápať podstatu unikernelu, preto prikladám video s dôkladným vysvetlením a názormi.

https://www.youtube.com/watch?v=TNjPkOvHO2c&ab_channel=IncludeOS

DISCLAYMER: Toto nie je investičná rada, iba analýza od retail investora.

Pokiaľ sa Vám tento typ príspevku páči, budem rád za akýkoľvek komentár alebo follow :)

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Jako největší výhodu určitě vnímám rychlost, jak zde píšou kluci 👍

Super článek, tohle mě zaujalo 👌 O 200% rychlejší než Google Cloud? 🤯

Timeline Tracker Overview