Krypto základy: Prečo je nebezpečné držať kryptomeny na burzách a ako ich bezpečne skladovať

Veľa nováčikov túto tému možno nerieši a dôveruje burzám a drží svoje kryptomeny na burze s vierou, že sú v bezpečí. Krátky pohľad na históriu Bitcoinu a kryptomien odhalí, prečo je nebezpečné nechávať svoje kryptomeny na burze a poukážeme si aj na možnosti bezpečného skladovania kryptomien.

Alternatívy bezpečného uskladnenia kryptomien.

Od počiatku Bitcoinu, teda od roku 2009 boli z búrz ukradnuté aktíva v hodnote miliárd dolárov a tieto čísla sa rok od roku navyšujú. Samozrejme závisí od stratégie, ktorú vediete, ak ste investor, ktorý robí denne veľa trade obchodov, tak je jasné, že je najkomfortnejšie držať kryptomeny na burze. Avšak existujú typy investorov, ktorí sú zameraní na dlhodobé investície, čo som osobne aj ja a pre nás je najlepšia alternatíva skladovať kryptomeny v bezpečí, keďže neplánujeme predaj v dohľadnej dobe.

Len pre predstavu môžete vidieť na nasledujúcom grafe rastúcu tendenciu hackov, ktorá začala rapídne narastať približne od roku 2013 a nepochybne bude neustále narastať.

Môžeme vidieť kumulatívny objem ukradnutých kryptomien v hodnote 12,6 miliardy, čo je údaj len do roku 2018 a určite ani jeden z nás nepochybuje, že aktuálne v roku 2022 je toto číslo podstatne vyššie. To by mal byť dôvod, ktorý by ste mali brať v úvahu pokiaľ chcete investovať alebo investujete v dlhodobom horizonte.

Toto riziko sa však nemusí týkať len hackov, riziká a problémy môžu vychádzať aj zo strany samotnej burzy. Príkladom je az známa udalosť smrti CEO - QuadricaCX, ktorý údajne zomrel a nepodarilo sa dostať k prístupom a účtom v hodnote takmer 200 miliónov dolárov. Alebo ste možno počuli o známej burze Mt. Gox, ktorej zakladatelia si nevšímali prebiehajúce hacky, ktoré trvali viac ako dva roky, pričom burza stratila 650 000 BTC a podarilo sa im nájsť iba časť približne 140-150 000 BTC.

Skutočnosti, ktoré stoja za zváženie

 • Burzy nie sú podniky v oblasti kybernetickej bezpečnosti, minimálne nie tie menej známe. Ako prvé prevádzkujú finančné trhy a skúsenosti ukázali, že nedokážu zaručiť špičkovú bezpečnosť.
 • Burzy strácajú v priemere 3 milióny dolárov každý deň a toto číslo sa bude v budúcnosti zvyšovať.
 • Hackerské útoky sú čoraz komplikovanejšie. Je to vysoko obohacujúca činnosť a preto hackeri vynakladajú čoraz viac času a prostriedkov na plánovanie týchto útokov. 

Pokiaľ ale chcete mať uložené kryptomeny na burze, aj po týchto informáciach tak si ale určite založte účet na tých najznámejších platformách, ktoré by mali disponovať najvyššou úrovňou možnej ochrany, napríklad: Binance alebo KuCoin. Neexistuje žiadna záruka, že sa nestanete obeťou ďalšieho známeho hacku, ale výber renomovanej a vysoko bezpečnej burzy výrazne znižuje vaše šance.

Znaky bezpečnej burzy

 • Najlepšie a najspoľahlivejšie platformy sú otvorené ohľadom úrovne zabezpečenia, ktorú poskytujú, a poskytujú vám množstvo nástrojov na zabezpečenie vášho účtu. Pomaly už nutnosťou je overenie emailom, či telefonným číslom s kombináciou 2FA Autenticator. 
 • Bezpečné burzy disponujú platným certifikátom HTTPS. Váš prehliadač to automaticky potvrdí zobrazením zámku v paneli s adresou. HTTPS je šifrovaná verzia protokolu HTTP. Zabraňuje zachytávaniu a zmene údajov, ktoré odosielate na webový server. Každá renomovaná kryptomenová burza by ho mala mať.

Znázornenie platného certifikátu HTTPS .

 • Vyžadovanie silného hesla, ak burza nevyžaduje kombinácie malých, veľkých písmen v kombinácii s číslami a špeciálnymi znakmi - to môže vzdbudovať podozrenie, či burza naozaj dbá na ochranu svojich klientov. 
 • Dvojfaktorová autentifikácia 2FA - Ako som už spomínal, je dôležité aby vaša burza vyžadovala 2FA. Väčšina búrz ponúka viacero metód 2FA vrátane softvérových, SMS a hardvérových zariadení. Ak neexistuje možnosť zabezpečiť svoj účet pomocou 2FA, platforma je dosť nezabezpečená. Hackeri môžu tiež sfalšovať vaše telefónne číslo, takže najslabšou formou 2FA je overenie SMS. Najbežnejšou praxou je nastavenie dvojfaktorovej autentifikácie cez Google Authenticator. Je to jednoduchý, ale bezpečný a efektívny prístup.
 • Cold Storage - Skontrolujte, či burza používa na ukladanie používateľských prostriedkov cold storage. Je oveľa ťažšie ukradnúť prostriedky, ktoré sú uzamknuté offline.
 • Ostatné preventívne opatrenia sú určite taktiež užitočnou formou. Burzy využívajú mnoho ďalších bezpečnostných nástrojov, ako sú viaceré podpisy, upozornenia na podozrivé správanie, šifrovanie e-mailov, ochrana proti phishingu a iné. 
 • Poistenie je v tejto dobe skôr marketingový nástroj v rukách búrz, ako funkčný prvok pretože väčšina týchto poistiek nechráni jednotlivé účty a vzťahuje sa len na burzu ako celok.

Najbezpečnejšie burzy podľa hodnotenia

Týchto 10 búrz má hodnotenie AAA.

Ja osobne popravde niektoré z týchto búrz ani nepoznám, preto by som stavil na tie čo poznám, a to: Crypto.com, Kraken, Binance, CoinBase...

Bez ohľadu na všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré burzy využívajú, je stále naivné im bezpodmienečne dôverovať. Ako ukazuje história búrz, žiadna platforma nie je odolná voči hackingu a problémy sa vyskytnú vždy, keď ich najmenej očakávate. Preto je lepšie vziať veci do svojich rúk a vytvoriť si súkromnú digitálnu peňaženku. Ako hovorí renomovaný kryptoanalytik a podnikateľ v oblasti bezpečnosti Andreas Antonopoulos:

Your keys, your Bitcoin. Not your keys, not your Bitcoin.

Bezpečné skladovanie kryptomien

Nákup kryptomien je jedna vec, zatiaľ čo jej bezpečné skladovanie si vyžaduje úplne iné zručnosti a znalosti. Ak chcete spravovať svoje krypto aktíva a udržiavať ich v bezpečí, musíte mať kryptomenovú peňaženku.

Kryptopeňaženka

Kryptomenová peňaženka je softvérový program určený na ukladanie vašich verejných a súkromných kľúčov, odosielanie a prijímanie digitálnych mien, sledovanie ich zostatku a interakciu s rôznymi blockchainmi.

Existuje veľa kryptomenových peňaženiek, ale zásadný rozdiel medzi nimi je, či sú hot alebo cold peňaženky. Rozdiel medzi nimi?

 • Hot peňaženka je pripojená k internetu a je k nej kedykoľvek prístup.
 • Cold peňaženka nie je pripojená k internetu a umožňuje ukladať vaše prostriedky offline. Prostriedky môžete stále prijímať kedykoľvek, ale nikto ich nemôže previesť.

Väčšina držiteľov kryptomien používa studené (cold) aj horúce (hot) peňaženky. Hot peňaženky sú praktické na časté obchodovanie, zatiaľ čo studené peňaženky sú lepšie na dlhodobé držanie krypto aktív. Preto závisí od vašej stratégie, preto ak chcete krypto držať mesiace, či roky tak je určite lepšie mať cold peňaženku.

https://www.youtube.com/watch?v=Z0sYP1kg-zk&ab_channel=CRYPTOHEADZ

 • Cloudové peňaženky - pomocou tejto peňaženky môžete k vašim finančným prostriedkom pristupovať z akéhokoľvek počítača, zariadenia alebo miesta. Sú super pohodlné, ale ukladajú vaše súkromné ​​kľúče online a môžu ich ovládať tretie strany. Preto sú viac náchylné na útoky a krádeže. Využívaná je Metamask. 

Softvérové ​​peňaženky

Softvérové ​​peňaženky sa sťahujú a inštalujú do osobného počítača alebo smartfónu. Sú to hot peňaženky. Počítačové aj mobilné peňaženky ponúkajú vysokú úroveň zabezpečenia a nemôžu vás však ochrániť pred hackermi a vírusmi, takže by ste sa mali snažiť, aby ste zostali bez škodlivého softvéru. Využívané sú Jaxx, ktorú osobne mám alebo Exodus.

Hardvérové ​​peňaženky

Na rozdiel od softvérových peňaženiek, hardvérové ​​peňaženky ukladajú vaše súkromné ​​kľúče na externé zariadenie, ako je USB. Je to typ cold peňaženky a poskytuje podľa môjho názoru najväčšiu bezpečnosť. Sú tiež schopní vykonávať online platby. Niektoré hardvérové ​​peňaženky sú kompatibilné s webovými rozhraniami a podporujú viacero mien. Sú navrhnuté tak, aby boli transakcie jednoduché a pohodlné, takže všetko, čo musíte urobiť, je pripojiť ho k akémukoľvek online zariadeniu, odomknúť peňaženku, poslať menu a potvrdiť transakciu. Jedinou ich nevýhodou je to, že si ich musíte fyzicky kúpiť, čo ale nie je až taká nevýhoda, keďže vám poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti. Medzi najvyužívanejšie typy patria Trezor a Ledger.

Majte na pamäti, že nie všetky multimenové peňaženky podporujú všetky mince. Dokonca aj hardvérové ​​peňaženky majú obmedzené množstvo mincí, ktoré podporujú.

https://www.youtube.com/watch?v=aPprQUQljHE&ab_channel=99Bitcoins

Pokiaľ vás zaujala hardvérová peňaženka, tu prikladám video s názormi a odporúčaniami.

V závere treba určite spomenúť, že aj pri hardvérovej peňaženke máte určite riziko, ktoré ale viete eliminovať a musíte si chrániť vašú seed phrase - zoznam slov, ktoré sú potrebné pre obnovenie vašich prostriedkov. Túto frázu je najlepšie si napísať na pepier a niekde dôkladne uschovať.

Pokiaľ Vás tento edukačný príspevok zaujal, vkľude mi hoďte komentár a dajte follow :)

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Řekl bych, že hardwarová peněženka poskytuje největší bezpečí 👍 sám využívám

Timeline Tracker Overview