Spoločnosť s unikátnym business modelom, ktorá by mohla ohroziť Airbnb a narásť o 3500%

Mnohí analytici skloňujú túto spoločnosť s možným nástupcom Airbnb, ktorý má veľký potenciál rastu. Táto spoločnosť je stále v pomerne skorom štádiu a pritom má pred sebou veľkú trhovú príležitosť. Vacasa $VCSA-2.7% tvrdí, že ich užívateľ môže zarobiť o 20% viac oproti iným konkurenčným platformám a ich platforma poskytuje komplexnejší súbor služieb.

Spoločnosť s potenciálom konkurovať Airbnb a veľkým priestorom na rast.

Krátka definícia spoločnosti $VCSA-2.7%

Vacasa, Inc. prevádzkuje platformu na správu dovolenkových prenájmov v Severnej Amerike, Belize a Kostarike. Spoločnosť umožňuje hosťom vyhľadávať, objavovať a rezervovať jej nehnuteľnosti na stránke Vacasa.com a v aplikácii Vacasa Guest App. Poskytuje tiež služby nákupu a predaja dovolenkových domov prostredníctvom svojej siete realitných kancelárií. Spoločnosť bola založená v roku 2009 a jej ústredie sa nachádza v Portlande v štáte Oregon.

Podľa najnovších informácií je pod Vacasa viac ako 35 000 domov. Má tiež niekoľko priľahlých podnikov, ako je sieť realitných agentov, ktorá pomáha ľuďom, ktorí si chcú kúpiť dovolenkové domy na prenájom.

https://www.youtube.com/watch?v=PxwKZLhZs_8&ab_channel=Tripeefy

Čo ju odlišuje?

 • Spoločnosť poskytuje komplexnú správu nehnuteľností vrátane rezervácií, upratovania, údržby a ďalších. 
 • Využíva technológiu, aby bol proces správy čo najefektívnejší, ako aj maximalizoval výnos pre vlastníkov spravovaných nehnuteľností. 
 • Vacasa v skutočnosti tvrdí, že jej typický vlastník dovolenkového domu môže zarobiť o 20 % viac prenájmom na jej platforme ako prostredníctvom iných profesionálnych správcov nehnuteľností.

https://www.youtube.com/watch?v=3IN8hF6YE4c&ab_channel=Vacasa

Trhová príležitosť?

Je zrejmé, že portfólio 35 000 nehnuteľností na prenájom na dovolenku sa nedá porovnať s miliónmi na platforme Airbnb. Ale to je tak trochu pointa. Vacasa je už lídrom v komplexnej správe nehnuteľností, ale spravuje menej ako 1 % nehnuteľností na svojom adresnom trhu. Na celom svete je asi 20 miliónov dovolenkových domov a viac ako 5 miliónov v samotných Spojených štátoch. V manažmente dovolenkových prenájmov jednoducho neexistuje žiadna národná značka a práve to sa Vacasa snaží vytvoriť. Je tu obrovská príležitosť. Odhaduje sa, že v roku 2022 sa na dovolenkové prenájmy minie viac ako 200 miliárd dolárov a Vacasa mala 0,8 % z tohto objemu v roku 2021. Navyše, dovolenkové prenájmy rastú dvakrát rýchlejšie ako tradičné (hotelové) ubytovanie.

Rozdiel medzi Vacasa a Airbnb

 • Kľúčový rozdiel medzi týmito spoločnosťami je v tom, že Vacasa na rozdiel od Airbnb je komplexný správca nehnuteľností. Pričom Airbnb je len rezervačný portál. 
 • Čoho výsledkom je, že Vacasa si účtuje za svoje služby podstatne viac peňazí.
 • Poplatky za správu rekreačného prenájmu sa zvyčajne pohybujú od 25 % do 50 % z nájomného. Airbnb získa len asi 3 % z objemu rezervácií.
 • To znamená, že Vacasa nemusí dosiahnúť veľkosť Airbnb, aby generovala také veľké množstvo peňazí. Dokázala by to urobiť s približne 1/10 objemu rezervácií oproti Airbnb. Čo je určite ambiciózny cieľ, ale nie nedosiahnuteľný.
 • Čo je potrebné spomenúť, že Vacasa nemusí byť nevyhnutne konkurenciou pre Airbnb ale dokážu spolupracovať a Vacasa môže predávať svoje služby aj napríklad na Airbnb a iných platformách a rast spoločnosti Vacasa môže byť vzájomne výhodný. 

Výsledky

 • V druhom štvrťroku vzrástol objem rezervácií spoločnosti Vacasa medziročne o 32 % a výnosy prekročili hornú hranicu odhadov manažmentu. 
 • Spoločnosť je na dobrej ceste zvýšiť v roku 2022 počet domov, ktoré má v správe o 30 %.
 • Očakáva, že v roku 2022 bude blízko rentability na upravenej báze EBITDA a v druhom štvrťroku dosiahne kladný čistý zisk.

Riziká

Vacasa určite nie je bez rizika, nakoľko ich business model je zameraný na cyklický sektor, ktorý je náchylný na rôzne recesie, či pandémie, ktorých sme boli nedávno svedkami, kedy sa zavrú hranice a necestuje sa. Taktiež v prípade recesie budú ľudia ešte viac obmedzovať výdavky. Vacasa spadá do špekulatívnej kategórie, pokiaľ ide o cestovné akcie, pretože je stále v relatívne skorom štádiu rastu. Avšak s trhovou kapitalizáciou menšou ako 2,5 % Airbnb a kapitálovo nenáročným obchodným modelom s vysokými príjmami má Vacasa určite veľký potenciál, ak dokáže realizovať svoju víziu. Preto ak ste typ investora, ktorý dokáže akceptovať vyššiu mieru rizika, tak toto môže byť spoločnosť pre vás, avšak toto nie je investičná rada iba názor retail investora.

Pokiaľ sa Vám tento príspevok páči, môžete mi dať follow a prípadne komentár.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Zajímavý článek, Vacasa jsem opravdu neznal. Nicméně bych v tuto chvíli asi nespěchal s investicí, rizika zde stále přetrvávají a navíc se už zase začíná plašit s covidem (minimálně Čína), což ale může být otázkou času a může zase řádit všude.

Hodně rizikové, byznys model ale celkem zajímavý

Timeline Tracker Overview