Směřuje čínská ekonomika do záhuby? Velikáni v čele s Warrenem Buffettem prodávají čínské akcie ve velkém.
Řada velký investorů a společností se postupně zbavuje čínských akcií, na kterých vydělali obrovské peníze. Být to normální situace, tak řeknu, že pouze realizují své tučné zisky. V tomto případě je to pravděpodobně zapříčiněno řadou negativ, které se aktuálně promítají do čínské ekonomiky a dalšího výhledu. Dle některých je aktuálně Čína vysoce rizikovou, což je vedlo k prodeji tamních akcií. Měli byste prodávat také?

Warren Buffett je jedním z mnoha, kteří prodávají čínské akcie.
O čem vlastně bude tento článek?
- Podíváme se na to, kdo všechno prodává čínské akcie.
- Od pár těchto gigantů známe i vyjádření a důvody, na které se podíváme.
- A závěrem se podíváme na zoubek čínské ekonomice a problémům, kterým aktuálně čelí a vytváří tak dojem, že je Čína rizikovou oblastí z pohledu investic.

Pro první podporovatele to byly jedny z nejziskovějších čínských akciových investic všech dob: Tencent, Alibaba a BYD. Nyní je stejní giganti prodávají ve velkém.
Velcí investoři v čele s Buffettem, kteří na…
Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇
Máš svůj účet? Tak se přihlas
. A nebo vytvoř nový.
Není to jen krátkodobý výkyv v transformaci Číny?A ohledně zahraničních investorů v odchodu hraje nemalou měrou politika bloků
Bulios Black
Tento uživatel má díky předplatnému přístup k exkluzivnímu obsahu, nástrojům a funkcím.
neveim ale cital som aj infa o tom ako PBoC dodava likviditu aby podporila ekonomiku a znizila PMR pre banky aby im ostalo viac na uverovanie...ale t tvrda politka voci covidu prinasa obrovske problemy....
Pre mňa príliš negatívny článok. Netvrdím, že je v Číne všetko v poriadku a nemajú žiadne problémy, ale pozrime sa na to teda aj z druhej strany. To, že niekto predáva časť portfólia, ktoré má v Číne má byť nejaké negatívum? BRK predal 8% zo svojej pozície! Ale to je jedno, na investovaní je práve krásne to, že neexistuje nejaký kľúč, podľa ktorého budete mať zaručený úspech, keby to tak bolo, tak sme všetci bohatí. Môžem tu dať x článkov, kto všetko predával americké akcie, ale to je zbytočné. Akcie sa predávajú z mnohých dôvodov.
K informácii, že najväčšie firmy v Číne (Alibaba, Tencent) vykázali v poslednom štvrťroku prvý pokles tržieb a pokles ziskov o 50%, treba aj napísať dôvody. Je to hlavne kvôli reštrikciám a pokút zo strany vlády, ktorá si tiež uvedomila, že toto nie je cesta a začali tie reštrikcie obmedzovať. Pravda je ale stále tá, že tieto spoločnosti vykazujú stále obrovské zisky a majú veľké finančné prostriedky. Teraz sa pozrite na niektoré americké spoločnosti a odpovedzte si kto je teda na tom horšie. Napríklad NVDA, ktorej zisky padli v posledom štvrťroku o 72%, alebo INTC ktorý vykázal po x rokoch dokonca stratu? Alebo Amazon, ktorý vykázal 2 štvrťroky po sebe stratu? A takto by som mohol pokračovať, a to sa pozrite na ocenenie týchto spoločností!
Pozrite si aj ďalšie ekonomické ukazovatele. Aká je inflácia v Číne, a aká v Európe a USA? To, že padol čínsky yuan o 8,5% za rok? Euro padlo o 18%! Čína si môže dovoliť dokonca zníženie úrokových sadzieb, ktoré nemali dlhodobo na nule ako USA alebo Európa!
Tiež sa mi nepáči všetko na politike Číny, ale veľa vecí robia aj pre prospech obyvateľstva. Áno Tencent poškodili obmedzenia čo sa týka hrania hier pre deti, ale ruku na srdce, je to plus alebo mínus pre mládež v Číne? Taktiež nesúhlasím s covidovou politikou, aj keď sa už vie, že je to podobný chrípkový vírus. Ale to čo sme dokázali robiť my, že bez testu ste nemohli ísť ani do obchodu je čo? V dnešnej dobe hlavne chýba vo svete jedna hlavná komodita, a tou je zdravý rozum. Lebo toto všetko, čo sa momentálne deje majú na svedomí politici! A ak západ neprestane raziť politiku na prvom mieste "my", tak to môže skončiť ešte veľmi zle.
Takže ak podľa nadpisu smeruje čínska ekonomika do záhuby, som zvedavý kde sa nachádzame my :)
Ono je dobre se podivat proc se vlastne prodava, vetsinou to totiz nema co delat s cinskou ekonomikou jak bylo popsano treba u Prosus. Softbank ma svych problemu dost i bez risku s Cinou, takze tam jsou ty prodeje taky logicke. BRK to myslim nekomentoval, tam jde imo jen o vyber zisku treba pro nakup OXY nebo cehokoliv jineho. Dalsi kdo prodava je treba velky cinsky byk Ray Dalio, ale to nemusi znamenat ze by obratem nenakupoval v Honkongu a tam se to uz nemusi priznavat do 13F.
Nemovitosti to maji aktualne nahnute skoro vsude, protoze tam je slusna bublina. Nejspis to nikde nedela tak velky podil HDP jak v Cine, ale jestli se to rozsiri podobnym zpusobem jako 2008 nevime. Navic tam je povicero rostoucich segmentu, kde drzi temer monopol a povezou se na vlne ESG a zelene politiky EU.
Jiste se da obejit i bez investic do Ciny, zvlast kdyz se o ni vubec nezajimate z politickeho pohledu nebo makra. Me treba osobne bavi si o nich cist, vidim tam kvalitni spolecnosti za velmi pekne ohodnoceni, takze tam cast portfolia mit budu a predpokladam, ze z pohledu 10-20 let se muzeme docela divit (pozitivne i negativne;)
Vždycky jsem se držel toho, že čínské akcie jsou velice rizikovými. Proto tam mám méně jak 5 % aktiv
Ja si myslim že Cina len tak nepadne