Je jedno ako dopadne vojna na Ukrajine, jedno je jasné, EÚ bude najväčším porazeným a tu sú dôvody

Tento príspevok by som začal citátom Winstona Churchilla: „Vo vojne je pravda častokrát prvou obeťou.“ Tento citát nedávno nabral na aktuálnosti a môže davať veľký zmysel od začiatku vojny na Ukrajine. Skutočne, na oboch stranách bolo a je veľa propagandy, ktorá dokáže vo veľkom meradle ovplyvňovať mienku a zahmlievať pravdu.

Doplatí na vojnu najviac Európa?

Mohli by sme získať jasnejší obraz, keby sme odstúpili od oficiálne prezentovaného príbehu a vyhli sa akémukoľvek rozprávaniu jednoduchým pohľadom bližšie na údaje?

Čísla a fakty hovoria jasne a niekedy je lepšie aby ste nechali svoje emócie bokom a urobili lepšie obchodné rozhodnutia s chladnou mysľou namiesto slepého počúvania zbožných túžob médií.

Čo sa teda deje?

https://www.youtube.com/watch?v=e2at2BG5LZU

Svetlá v Európe zhasínajú, je to riešenie? :D

  • V Spojenom kráľovstve britská vláda oznámila, že zaplatí polovicu účtov spoločností za energie, aby im pomohla prežiť nadchádzajúcu energetickú krízu. 
  • Francúzsko oznámilo výstavbu ďalších jadrových elektrární, no realizácia takýchto projektov bude pravdepodobne trvať roky až desaťročia.
  • A čo klimatické dohody? Niet divu, že pri absencii konzistentných lídrov je nútená ignorovať predchádzajúce klimatické dohody, aby mohla nakupovať iné zdroje energie, ako je uhlie, z Austrálie, Indonézie a Južnej Afriky...A nie od susedných krajín.
  • To, že podiel podnikov v, ktoré prišli o peniaze, sa v mesiacoch po začiatku konfliktu zvýšil z bežného priemeru 8 % na 15 % a podiel podnikov, ktorým hrozí nesplatenie dlhu, sa podľa Európskej investičnej banky v tom istom období zvýšil z 10 % na 17 %, hovorí o tom, koľko európskych ekonomík konflikt ovplyvnil.

Je ešte veľmi ťažké predikovať kto vyhrá ale jedno je takmer jasné, že jedným veľkým porazeným bude určite Európska únia a jej mena, jej hospodárstvo, jej fragmentácia atď. Dôsledky pre európske krajiny nie sú len hospodárske otrasy a otrasy blahobytu, ale aj geopolitické dôsledky.

Hoci nie všetky európske krajiny sú vo veľkej miere závislé od Ruska, pokiaľ ide o ropu a zemný plyn, Rusko je takým dôležitým dodávateľom na medzinárodné trhy s ropou a zemným plynom, že prerušenie obchodu, predovšetkým v dôsledku sankcií voči tomuto významnému dodávateľovi, sa premietlo do vyšších cien, čo viedlo k vyšším nákladom na ťažbu v mnohých oblastiach. Týka sa to najmä európskych krajín.

Tie krajiny EÚ, vrátane Nemecka a Francúzska, ktoré sú vo veľkej miere závislé od Ruska v oblasti ropy a plynu, znášajú najväčšiu ťarchu hospodárskych sankcií, ktoré Washington zaviedol proti Rusku.

V dôsledku toho sa inflácia stala pohromou, ktorá má vážny vplyv na kvalitu života ľudí v krajinách EÚ. Ceny mnohých základných produktov, ako sú pšenica, hnojivá a plyn, neustále rastú a podľa odhadov odborníkov sa očakáva, že tento rok stúpnu o 6 %. Rastúce ceny utlmia dopyt, čo následne ovplyvní hospodársky rast a zvýši ceny potravín a energií. Je to začarovaný kruh pre celkovú hospodársku situáciu v krajinách EÚ.

Niet divu, že v niektorých krajinách EÚ sa konali protesty proti vojenskej podpore Ukrajiny, pričom protestujúci žiadali, aby sa ich vlády zamerali na každodenné potreby ľudí. Najzraniteľnejšie skupiny v krajinách EÚ boli totiž najviac postihnuté najhoršou infláciou za posledné desaťročia.

Pohľad na mobilizáciu Ruskej armády môže byť taktiež dvojaký, avšak v úvahu pripadá aj fakt že v blízkej dobe sa budú konať referendá o prepojení niekoľkých území s Ruskou federáciou.

Vzhľadom na to, že množstvo ľudí v týchto separatistami kontrolovaných oblastiach sú rusky hovoriacimi ľuďmi a pravdepodobne väčšina je proruských, môžeme očakávať, že budú hlasovať v za vstup do Ruskej federácie. Preto ako som písal pripadá v úvahu, že Putin vyhlásil „čiastočnú mobilizáciu“, aby premenila ruskú armádu na obrannú, ak by to Ukrajina s pomocou západných krajín sabotovala. /Píšem, že to je jedna z možností, nie že si to vyslovene myslím.../

Ak EÚ pred začiatkom konfliktu dosiahla niečo v presadzovaní vlastnej prítomnosti ako nezávislého politického bloku na scéne medzinárodnej politiky, najhorší konflikt na kontinente od konca druhej svetovej vojny zmaril všetky jej snahy stať sa politickou silou, ktorá si dokáže udržať odstup od Spojených štátov.


Začatím vojny sa Spojeným štátom podarilo opätovne potvrdiť svoju vedúcu úlohu v Severoatlantickej aliancii. EÚ, ktorá sa bojí postaviť na vlastné nohy, nasledovala príklad USA. To, že sa EÚ postavila za Ukrajinu pod vedením USA, je voľba, ktorú urobila. Zatiaľ čo USA sa z konfliktu veľmi dobre vymanili, hospodárstvo EÚ a životná úroveň jej obyvateľov dostávajú celkom zabrať a jej budúcnosť stať sa nezávislým politickým pólom na globálnej geopolitickej scéne sa zdá byť čoraz nedosiahnuteľnejšia.

Pokiaľ sa Vám tento príspevok páči môžete mi dať follow a obohatiť tento príspevok o vaše názory a komentáre.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Konečne článok s ktorým sa vo veľa veciach stotožňujem. V dnešnej dobe propagandy a cenzúry aká tu nebola ani za socializmu, je ťažké napísať a pomenovať veci pravými výrazmi. Písal som to už pred mesiacmi, bohužiaľ som mal pravdu a opäť sa budem opakovať. Ak EU nezačne robiť svoju vlastnú politiku a neprestane so servilnou politikou voči USA, nevidím zlepšenie. Európska únia stráca význam, na ktorý bola vytvorená, čo je veľká škoda. A toto všetko len kvôli hlúpym politikom v EU parlamente.

Když to vezmu z pohledu akcií...investice do evropských firem je prostě mnohem rizikovější

Tak dlouho se jádra báli, až jej opět zavádí 😄 Sice budování nových potrvá, ale moc jiných řešení mě v tuto chvíli nenapadá.

Timeline Tracker Overview