Známy investičný fond predpovedá pád Bitcoinu o 50% a následný BULL RUN a tu je ich časová os

Vlna bankrotov baníkov by mohla udržať bitcoin $BTCUSD+3.9% pod tlakom v prvom štvrťroku 2023, povedal Matthew Sigel z VanEck. Následne však definoval časovú os, podľa ktorej by mohlo prísť výrazne býčie oživenie.

Čaká nás ďalší prepad?

Po nedávnej správe o inflácii v USA, ktorá potvrdila očakávané spomalenie sprísňovania likvidity zo strany Federálneho rezervného systému, sa výhľad pre rizikové aktíva javí jasný. Bitcoin $BTCUSD+3.9% by však mohol zostať pod tlakom, pretože niekoľko ťažiarov pravdepodobne skrachuje, čo zatieni zlepšujúce sa makroekonomické podmienky, tvrdí investičný gigant VanEck.

Bitcoin otestuje 10 000 až 12 000 dolárov v 1. štvrťroku uprostred vlny bankrotov baníkov, čo bude znamenať najnižší bod kryptozimy,“ povedal Matthew Sigel, vedúci výskumu digitálnych aktív vo VanEck, vo výhľade na rok 2023.

Tento rok sa bitcoinoví baníci alebo tí, ktorí sú zodpovední za výrobu mincí, ocitli medzi rastúcimi prevádzkovými nákladmi a klesajúcimi cenami bitcoinov. Ziskovosť baníkov/ťažiarov je úzko spätá s cenou bitcoinu, keďže kryptomenu dostávajú ako odmenu za overenie transakcií na blockchaine. Získané odmeny sú momentálne častokrát likvidované financovaním prevádzkových nákladov.

A tak, keď cena padne, ako tomu bolo tento rok o 61 %, vedie to ku kapitulácii ťažiarov – situácii, keď slabí ťažiari opúšťajú trh, predajú svoje zásoby a spôsobia ďalší pokles ceny. V najhoršom prípade by kapitulácia mohla viesť k špirále smrti.

Údaje sledované spoločnosťou Glassnode, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, ukazujú, že zostatok v peňaženkách baníkov od júla klesol o viac ako 25 000 BTC (444 miliónov USD) a dosiahol 14-mesačné minimum 1,818 milióna BTC. Tento trend by mohol pokračovať, pretože väčšina spoločností zaoberajúcich sa ťažbou stráca hotovosť.

Keďže ťažba bitcoinov je do značnej miery nerentabilná, vzhľadom na nedávne vyššie ceny elektriny a nižšie ceny bitcoinov, predpovedáme že mnohí baníci sa reštrukturalizujú alebo zlúčia,“ napísal Sigel.

Pokles na 12 000 USD by znamenal 82 % čerpanie z rekordného maxima 69 000 USD zaznamenaného v novembri 2021. Predchádzajúce dva medvedie trhy vyčerpali približne 85 % čerpania z vtedajších rekordných maxím.

Sigel očakáva, že bitcoin sa v druhej polovici roku 2023 vráti späť na 30 000 dolárov.

„Nižšia inflácia, zmiernenie energetických obáv, možné prímerie na Ukrajine a obrat v dodávke M2 poháňajú začiatok nového býčieho trhu,“ poznamenal Sigel.

Zdroje: VanEck Coindesk

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Buď první kdo přidá komentář!
Timeline Tracker Overview