Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku

Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V Apmefx sme sa rozhodli bližšie pozrieť na túto spoločnosť a jej ďalšie plány.

Gigafactory bude jej prvou investíciou v Mexiku [1]

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk oznámil, že spoločnosť otvorí novú gigafactory v Mexiku, konkrétne v severnom pohraničnom štáte Nuevo Leon. Továreň v hodnote viac ako 5 miliárd USD bude podľa mexických predstaviteľov najväčšou továrňou na výrobu elektrických vozidiel na svete. Musk uviedol, že továreň bude dopĺňať produkciu ostatných tovární spoločnosti Tesla, pričom nezverejnil podrobnosti o počte vozidiel, ktoré bude ročne vyrábať, ani o investícii spoločnosti do nej. Tento krok prichádza v čase, keď sa Tesla snaží rozšíriť svoju globálnu produkciu a znížiť náklady na montáž budúcich generácií automobilov o polovicu.

Projekt vytvorí 5 000 až 6 000 pracovných miest a predstavuje najväčšiu z viacerých nedávnych investícií do elektrických vozidiel v Mexiku. Musk a mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador rokovali aj o plánoch na rozvoj Tehuantepeckého priesmyku na juhu Mexika a o prehliadke severného štátu Sonora, kde vláda buduje park solárnej energie a presadzuje štátnu výrobu lítia.

Prehľad akcií  [2]

Akcie spoločnosti Tesla sú kótované na burze Nasdaq v USA pod označením $TSLA-0.2% . Cena akcie je v súčasnosti 202,77 USD za akciu, čo ju robí pomerne dostupnou a prístupnou pre mnohých investorov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 635,37 miliardy USD. Spoločnosť nevypláca dividendy, peniaze však radšej reinvestuje do svojho podnikania. Cena akcie je volatilná, keďže v posledných rokoch sa pohybovala v rozmedzí od 101 USD do 384 USD. *

Pohyb akcií spoločnosti Tesla za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing) *

Prísľuby do budúcnosti  [3]

Počas podujatia spoločnosti Tesla v rámci dňa investorov v Texase inžinieri oznámili plány na zníženie nákladov na montáž budúcich generácií automobilov na polovicu. Generálny riaditeľ Elon Musk však neprezradil časový plán uvedenia cenovo dostupného elektromobilu na trh. Na podujatí vystúpilo viac ako tucet vedúcich pracovníkov spoločnosti Tesla vrátane nového šéfa globálnej výroby Toma Zhu, čím sa spoločnosť snažila demonštrovať široké spektrum svojich vedúcich pracovníkov okrem Muska. Napriek očakávaniam, že Musk predstaví plán cenovo dostupnejšieho elektromobilu, neboli poskytnuté žiadne podrobnosti o tom, kedy bude nová generácia vozidiel uvedená na trh alebo aké modely budú ponúkané. Vedenie síce poznamenalo, že platforma Tesly novej generácie bude zahŕňať viac ako jedno vozidlo vyrábané v štandardizovaných továrňach, Musk však odmietol odpovedať na otázky o konkrétnych modeloch.

Záver

Tesla realizuje svoju vôbec prvú investíciu v Mexiku výstavbou novej gigafabriky v štáte Nuevo Leon. Projekt má hodnotu viac ako 5 miliárd USD a očakáva sa, že vytvorí tisíce pracovných miest a zároveň pomôže znížiť náklady na montáž budúcich generácií automobilov. Tento krok prichádza v súvislosti s cieľom spoločnosti rozšíriť svoju globálnu produkciu a poskytovať udržateľnejšie energetické riešenia. Tesla má teda jasné plány na budúcu expanziu a rast, čo z nej robí zaujímavý akciový výber.

Peter Svoreň, výkonný riaditeľ spoločnosti APME FX

* Minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výsledkov.

[1] https://www.reuters.com/business/autos-transportation/teslas-new-mexico-plant-could-create-up-6000-jobs-foreign-ministry-official-2023-03-01/

[2] https://www.investing.com/equities/tesla-motors

[3] https://www.investing.com/news/stock-market-news/elon-musk-expected-to-outline-more-affordable-ev-and-new-tesla-master-plan-3019330


Rozhodně je to krok kupředu, Musk uvádí vysoké výrobní cíle k roku 2030, takže by měl s výstavbou ještě přidat😀

Timeline Tracker Overview