Krypto základy: Stratégie obchodovania s kryptomenami

Čo treba asi v úvode spomenúť je to, že obchodovanie s kryptomenami je vysoko riziková činnosť. Preto ak sa pre tento smer rozhodnete treba spomenúť, že tak ako všade inde, ani pri obchodovaní s kryptomenami neexistujú žiadne zaručené peniaze a ak Vám niekto povie opak, že s ním alebo jeho stratégiou zaručene zarobíte, tak by ste to mali brať s veľkou rezervou.

Základné stratégie pri obchodovaní s kryptomenami.

Ako som už spomínal v úvode, obchodovanie s kryptomenami je vysoko riziková aktivita, nakoľko sa kryptomeny spájajú s vysokou volatilitou. Samozrejme vysoké riziko so sebou prináša aj možnosť vysokého zárobku, avšak nie je to pre každého, nakoľko tá volatilita je tu niekedy naozaj veľká.

Vysoké kolísanie cien, prepady alebo pumpy, to všetko je spojené s kryptomenami. Pre niekoho to môže byť príliš riskantné, avšak počas takýchto výkyvov dokážu dobre nastavení obchodníci zarobiť veľmi dobré peniaze, avšak musia ísť podľa jasnej stratégie, bez emočných obchodov a s vyrovnanou hlavou, s tým že vedia presne, čo od toho obchodu očakávajú.

Skúsení obchodníci vedia dobre zarábať aj počas bear marketu, kedy je trh "plný krvi" a neskúsení investori v panike predávajú svoje kryptomeny za veľmi nízke ceny. Tento príspevok by Vám mal ukázať možnosti a najčastejšie stratégie obchodovania v spojitosti s kryptomenami.

Technická analýza

Ak sa chcete dostať do obchodovania s kryptomenami, mali by ste sa naučiť aspoň základy technickej analýzy. Áno viem vyzerá to ťažko a nudne ale verte mi vedieť aspoň základy grafu je veľmi prínosné a ušetrí, resp zarobí Vám to zaujímavé peniaze. Ja sám som tomu na začiatku nedával váhu a potom som to oľutoval.

Aj keď sa pohľad na grafy, kreslenie čiar a určovanie kľúčových cenových hladín môže zdať na prvý pohľad hlúposť, je to jeden z najlepších nástrojov, ktorý môžete mať k dispozícii a určite je to lepšie, ako nemať nič. Minimálne vedieť nájsť v grafe supporty a rezistencie...

Hoci sa to môže zdať komplikované, obchodovanie s kryptomenami v kombinácii s adekvátnymi metódami TA môže viesť k mnohým príležitostiam s vysokým ziskom. Ak ste inteligentní a ostražití vo svojich obchodoch a stratégii, pravdepodobne vás čaká atraktívna a zisková jazda.

Nástroje, ktoré je dobre využívať:

  • Tradingview - grafy a rôzne nástroje pre technickú analýzu
  • Coinmarketcal - kalendár pre krypto udalosti
  • Coinmarketcap - možné sledovanie krypto portfólia a projektov
  • Tabtrader- aplikácia do telefónu na sledovanie vývoja kryptomien alebo vlastného portfólia

Taktiež máte možnosť využitia napríklad brokera Etoro, ktorý ponúka funkciu sociálneho obchodovania a ponúka množstvo zdrojov, nástrojov a sprievodcov, aby ste sa naučili podrobnosti o kryptomenovom aj tradičnom obchodovaní.

Stratégia č.1: Hodl

Hodl je základná dlhodobá stratégia obchodovania s kryptomenami pre každého začiatočníka. Vyžaduje si to najmenej zručností a skúseností v obchodovaní a zvládne to doslova každý, kto si naštuduje daný projekt. Následne ho kúpi a potom len hodluje (drží). Môže sa Vám zdať, že to slovo je chybne napísané, a že by to malo byť HOLD, avšak tento pojem vznikol v krypte v 2013 a uchytil sa.

Základným princípom obchodnej stratégie HODL s kryptomenami je kúpiť kryptomenu s potenciálom a držať ju bezpečne a dlhodobo v nádeji, že ju neskôr predáte za viac. Predaj sa môže uskutočniť po roku, niekoľkých rokoch alebo dokonca desaťročí, závisí to od vašej stratégie a toho koľko chcete z obchodu zarobiť. V podstate pri tejto stratégii potrebujete iba vedieť, kde kúpiť danú kryptomenu a ako ju bezpečne skladovať. Čo sa týka "skladovania" kryptomien som napísal samostatný príspevok, kde je to cele rozpísane rozsiahlejšie: Krypto základy: Prečo je nebezpečné držať kryptomeny na burzách a ako ich bezpečne skladovať 

Samozrejme aj táto stratégia so sebou prináša určité riziká. Po prvé, neexistuje žiadna záruka, že sa hodnota vášho majetku zhodnotí. Projekt môže skrachovať, sieť môže zaznamenať zlyhanie alebo iné problémy, alebo môžu existovať lepšie alternatívy v budúcnosti. Po druhé, môžete stratiť svoje súkromné ​​kľúče, takže ich bezpečné uloženie by malo byť vašou prioritou.

Okrem toho môžete svoje zisky vždy reinvestovať, keď trh klesne na dno. Áno, dlhodobá hra je tu stále stredobodom záujmu, ale nezabudnite brať zisky vždy, keď je to možné, alebo aspoň po veľkých nárastoch cien. Len držať a nebrať zisky má tendenciu viesť ľudí k zbytočným iracionálnym rozhodnutiam ďalej v čase, čo bolo aj mojím problémom, že som si neurčil čo chcem z danej investície dosiahnúť. Nevybral som zisky a Bitcoin padol zo 69 000 USD na 18 000 USD. Preto nebuďte chamtiví a nastavte si ciele pre danú investíciu, nakoľko v tomto trhu dochádza k cyklom, ktoré sú spojené aj s veľkými pádmi.

Stratégia č. 2: Swingové obchodovanie

Tu prichádzajú na rad grafy a technická analýza (TA). Aby ste boli dobrí vo swingovom obchodovaní, musíte byť aspoň trochu oboznámení so základmi technickej analýzy. Pomôže vám to sledovať trhy a rozvíjať šiesty zmysel pre výrazné pohyby cien.

Ukážka pomocou technickej analýzy

Swingové obchodovanie je o tom, urobiť správny krok v správnom čase. Cieľ je jednoduchý – dosiahnuť čo najväčší zisk počas výkyvov kryptotrhov. Či už ceny stúpajú alebo klesajú, vždy sa snažíte zachytiť časť potenciálneho cenového pohybu. Úspešní swingoví obchodníci sa snažia zachytiť časť očakávaného pohybu a potom sa neustále presúvať k ďalšej príležitosti, ale to môže tiež znamenať len niekoľko obchodov za týždeň, čiže treba mať na to podstatne viac času ako pri stratégii HODL.

Kľúčom je stanoviť konkrétne vstupné body, zastaviť straty a dosiahnuť úrovne zisku pred každým obchodom a držať sa ich. Pri tomto type obchodovania sa často využívajú aj STOP-LOSS - funkcia, kde si nastavíte pre vás prijateľnú stratu z daného obchodu, ktorá by mala byť založená na money managmente.

Stratégia č. 3: Daytrading

V úvode treba spomenúť, že toto je už taký najvyšší level obchodovania a určite to nie je pre každého. Daytraders sú ľudia, ktorí sa živia obchodovaním s kryptomenami a väčšinu času trávia obchodovaním. Či už ide o nákup alebo predaj aktív, obchodovanie s maržou alebo výmenu trvalých kontraktov, každý deň uskutočnia mnoho rôznych obchodov s cieľom zachytiť priaznivé cenové pohyby.

Nie je to jednoduché a určite by som to neodporúčal začiatočníkom, nakoľko to môže stáť mesiace, či roky učenia sa a stratových obchodov, kým sa stanete úspešným a ziskovým daytraderom.

Daytraderi sa denne musia držať grafov a pozorne sledovať výkyvy cien a taktiež sledovať rôzne fundamenty spojené s daným projektom, ktoré môžu ovplyvniť jeho cenu. Ako daytrader sa musíte spriateliť s kolísaním cien kryptomien a doslova z nich žiť bez ohľadu na to, akým smerom sa trh uberá. Pre každý cenový pohyb existuje aj protiobchod v bode obratu - vynikajúca príležitosť na zvýšenie vašich ziskov. Denné obchodovanie je o rýchlych rozhodnutiach, ktorých cieľom je minimalizovať vaše vystavenie rizikám a maximalizovať vaše zisky. Samozrejme, žiadny obchodník nemá vždy 100% pravdu, takže musíte byť pripravení uzavrieť pozície aj s výraznými stratami. Nie je to len o úspešných obchodoch.

Pri tomto type stratégie by som už odporúčal zaplatenie si rôznych univerzít od úspešných traderov, ktorí tvoria takéto univerzity v podobe video contentu, ktorý je dobre pochopiteľný. A počas týchto univerzít býva zvykom, že daní traderi vám poskytujú aj support, čo sa týka odpovedí na vaše otázky.

Toto sú hlavné stratégie obchodovania s kryptomenami, ktoré môžete použiť. Všetky sa líšia úrovňou zapojenia, požadovanými skúsenosťami, schopnosťami technickej analýzy, fundamentálnou analýzou, schopnosťou robiť rozhodnutia a zmierňovať riziká. Preto je len a len na vás, ktorú stratégiu si vyberiete, ja osobne idem stratégiou HODL. Radšej investujem čas a kvalitne si naštudujem daný projekt a investujem dlhodobo.

Ak sa vám tento príspevok páči, poteší ma komentár a prípadný follow :)

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

za mě hodl, ale tím neříkám, že ostatní strategie jsou špatné 😅 já nejsem každopádně schopnej ničeho složitějšího 😂

stejně člověk prostě udělá nejlíp použitím DCA strategie

Královská strategie je jen jedna. HODL!! 💪

Timeline Tracker Overview