Stojí človek, ktorý stál za pádom kryptoburzy z Netflix seriálu aj za kolapsom Terra LUNA a ďaľších projektov?

Podľa mnohých stojí za krypto krachom čiastočne aj kolaps známeho projektu Terra Luna. Avšak tí, ktorí si pospájajú informácie z tohto článku sa môžu dopátrať ešte oveľa ďalej. Existujú konšpirácie, že za poslednými významnými krypto krachmi, ktoré otriasli krypto svetom stojí jeden a ten istý muž/pseudonym.

Teória o osobe, ktorá stojí za pádom rôznych projektov.

O koho teda ide?

Konšpirácia sa spája s pseudonymom "Sifu". Ktorého povedomie začína účasťou v multimiliónovej kryptomennej schéme, kde sa spojil s jedným z najväčších blockchainových projektov na svete, tých čias.

Čo sa týka rôznych pádov, ktoré si spoločnosť pamätá, ako napríklad pád Lehman Brothers a podobne, takmer vždy sa podaril menovať viník, ktorý za to oficiálne mohol alebo mal aspoň dočinenia. Pri kryptomenách to ale tak vždy nieje, nakoľko sa snaží tento priestor chovať anonymne.

Avšal existuje je jedna osoba alebo pseudonym, ktorý prispieva ku krachu kryptomien a ktorý bol od začiatku kontroverzný. A vidieť, ako využil posadnutosť trhu anonymitou, aby zostal vplyvný v kryptomenách a tomto prostredí aj naďalej.

Sifu sa spájal s menom Michael Patryn, tiež známy ako „0xSifu“ alebo len „Sifu“, je vývojár blockchainu zapojený do jednej z najväčších krypto záhad vôbec. Sifu, za tie roky prevzal množstvo rôznych pseudonymov a bol tiež úzko spojený s projektom DeFi, ktorý pripravil pôdu pre krach Terra, ktorý katalyzoval následný širší prepad trhu.

V krypto prostredí sa stále veľmi ťažko určuje zodpovednosť. Na Wall Street nie sú takmer žiadne verejné krypto spoločnosti, okrem Coinbase. Kryptomeny tiež umožňujú spoločnostiam a rôznym subjektom úplne zahmlievať, kto je vôbec zodpovedný.

Anonymita sa môže niekedy obrátiť proti uživateľom, čo sa už niekoľkokrát ukázalo, príkladom je nedávny SquidGame token, ktorý krátkodobo vyletel, nalákal investorov a veľa ľudí prišlo o peniaze a takýchto projektov je v krypto priestore veľmi veľa, na to si treba dávať pozor.

Keď sa pozrieme na Sifuovu kariéru na neslávne známej burze QuadrigaCX, ako aj na jeho blízkosť k projektu Terra v mesiacoch, ktoré viedli k jeho krachu, môžeme vidieť, čo dokáže ovplyvniť jedna osoba na trhu, ktorý je značne neregulovaný.

Ešte pred jeho zapojením do kryptomien bol Sifu zapojený do zločinu bielych golierov. Po zmene mena z Omar Dhanani na Omar Patryn a presťahovaní sa do USA z Kanady na začiatku 21. storočia sa Sifu zapojil do Shadowcrew.com. Táto skupina sa v rokoch 2002 až 2004 dopustila mnohých bankových a úverových podvodov predajom ukradnutých informácií o kreditných kartách. Keď bol Shadowcrew v roku 2004 rozobraný, Sifu pokračoval v páchaní rôznych bankových podvodov až do svojho zatknutia, ktoré viedlo k jeho uväzneniu, deportácii a následnej zmene druhého mena na Michael Patryn v Kanade.

Vstup do krypta

V roku 2013, keď Sifu vstúpil na krypto trh spoluzaložením burzy QuadrigaCX s Geraldom Cottenom. Quadriga sa stala tak slávnou v negatívnom zmysle slova, že bol o nej vytvorený dokument Netflix, ktorý podrobne popisuje jej tajomnú históriu. Vo svojich prvých rokoch fungovala burza výlučne na papieri a prevádzkovala iba miestne kryptoobchody. Keď začala rozširovať svoj dosah, viac investorov bolo svedkami toho, ako sa Sifu a Cottenov projekt rozvíjal.

https://www.youtube.com/watch?v=vW2BPQ15OSw

Už v roku 2015 Quadriga nevysvetliteľne prišla o veľkú sumu peňazí, konkrétne 850 000 CAD vyzbieraných na pomoc QuadrigaCX k verejnému kótovaniu a zmizlo to bez vysvetlenia. V júni 2017 stratila ďalších 17 miliónov CAD v podobe Etherea, pričom zakladatelia pripisovali obrovské straty chybe v smart kontrakte.

https://www.youtube.com/watch?v=-dpHT_4PJG4

Od novembra 2018 do apríla 2019 sa veci stali mimoriadne záhadnými. Cotten, tesne pred odletom na svadobnú cestu do Indie, zmenil svoju vôľu a nechal 9,6 milióna CAD svojej manželke Jennifer Robertson. O necelé dva týždne neskôr Cotten údajne zomrel v Indii. Podrobnosti okolo jeho smrti vyvolávajú neistotu, nakoľko jeho telo bolo pred balzamovaním prevezené z nemocnice do hotela a na úmrtnom liste bolo nesprávne napísané jeho meno. 

Celkovo spoločnosť dlhovala zákazníkom až 215 miliónov CAD. Robertson tvrdí, že väčšina týchto prostriedkov je zamknutá v studených peňaženkách, ku ktorým mal prístup iba Cotten. Počas konkurzného konania spoločnosti Quadriga mohli veritelia získať späť len 46 miliónov CAD z tejto chýbajúcej celkovej sumy.

Prechod od QuadrigyCX k ďalším projektom?

Sifu sa stiahol pravdepodobne. Jeho údajná trestná činnosť z minulosti sa dostala na verejnosť a pokúsil sa dištancovať od Quadrigy. Popiera, že by bol Omar Dhanani, hoci správy kanadského Globe and Mail uvádzajú právne dokumenty o opaku. Tiež hovorí, že opustil spoločnosť už v roku 2016 pred Cottenovou smrťou, aj keď množstvo krypto insiderov zostáva skeptických, ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Kraken Jesse Powell.

V septembri 2021 sa v sieti Avalanche objavil nový ekosystém dapp , ktorý sa sústreďuje okolo dapp s názvom Wonderland. Wonderland a jeho mnoho spoločníkov ako Abracadabra a Popsicle Finance sú mozgom vývojára Daniele Sesta Sestagalli.

Wonderland je možno jeden z jeho najväčších projektov, ktorý spája množstvo produktov DeFi do jedného balíka. Abracadabra, stablecoinový podnik pre Wonderland, sa koncom roka 2021 spojil s Terra, aby premostili svoj token Magic Internet Money s tým, čo je teraz TerraClassicUSD, náhoda? Žiadna zo strán v tom čase nevedela, že algoritmické modely ich stablecoinov budú za úplným kolapsom trhu.

Mnohí však nevedeli, že Sifu bol dôležitou súčasťou projektu Wonderland, ktorý mal za úlohu spravovať všetky jeho aktíva, vrátane aktív používateľov. Jeho participácia bola pomerne neznáma, až kým používateľ Twitteru koncom januára 2022 neodhalil Sifuovu identitu. Sesta spočiatku poprela, že by vedela o Sifuovej identite, až kým sa táto správa neobjavila.

https://twitter.com/zachxbt/status/1486591682728673282

Mnoho investorov zúrilo a chcelo  hneď z Wonderlandu odísť a rýchly odliv likvidity neznamenal len katastrofu pre tokeny Wonderland. Samozrejme sú to len dohady ale Abracadabra mala dva produkty spojené s UST, vrátane jedného, ​​ktorý výrazne kolateralizuje MIM s UST. Keď investori zaplavili MIM, algoritmus UST sa nedokázal vysporiadať s vlastnou krízou likvidity, čo viedlo k prvému krátkemu krachu siete Terra v tomto roku.

Terra skutočne nevedomky spolupracovala so Sifu a partnerstvo otriaslo samotným základným mechanizmom. StableCoin od Terra stratil svoju hodnotu, aj čiastočne potopením Wonderlandu.

Táto udalosť viedla k vytvoreniu Luna Foundation Guard – neziskovej organizácie, ktorej úlohou je udržiavať novú rezervu finančných prostriedkov, ktorá má slúžiť na zabezpečenie stable coinu Terra. K nešťastiu Terra však prispela aj samotná činnosť nadácie Luna a pomohla spustiť širší krach trhu. Organizácia presýtila trh predajom krypto rezerv vo výške 3 miliárd dolárov – rozhodnutie, ktoré nakoniec nepomohlo stabilizovať sieť ale práve naopak.

Domino začalo padať áno sú to len dohady ale nadväznosť tam existuje. Pád Terra priamo koreloval s bankrotom niekoľkých krypto inštitúcií, napríklad Celsius alebo Three Arrows Capital.

Sifu pokračuje ďalej

Pokiaľ ide o Sifu, stále pracuje v priestore DeFi. Svojou úlohou vo svojom najnovšom projekte sa však netají. Investičný fond „Sifu's Vision“ a jeho sprievodný token Sifu Vision sa venuje tomu, aby investori zbohatli, ale iba za podmienok Patryn, preto by som od tohto projektu s určitosťou dal ruky preč. Prostredníctvom Sifuovho príbehu môžeme vidieť, koľko škody môže jeden jednotlivec spôsobiť – explicitne aj nepriamo – v krypto priestore.

Ako by sa veci vyvíjali, keby identita a minulosť Sifu boli známe od začiatku? Terra by sa možno nezrútila. Luna Foundation Guard by možno nezaplavila trh likviditou, ktorá s veľkou časťou dopomohla pádu. Investori QuadrigaCX mohli byť ušetrení od finančných problémov a stratených miliónov.

Nikdy sa nedozvieme, či je Sifu naozaj prvým dominom v kryptokrachu. Bez ohľadu na to však investori teraz musia počítať s realitou anonymity na blockchaine a jej nezamýšľanými dôsledkami.

Pokiaľ sa Vám tento príspevok páči, môžete mi dať follow a prípadne rozšíriť túto úvahu o vaše komentáre a názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Solidní pletky 😁 Seriál jsem ještě neviděl, musím to dohnat 🥲

To mi připomíná, že bych se měl na ten seriál podívat 👍

Na jednu stranu mi to přijde hodně zajímavé, na druhou trochu děsivé

Timeline Tracker Overview